Lokalna odsłona Narodowego Czytania 2021 w Gminie Witonia i podziękowania dla lokalnych twórców ludowych

Lokalna odsłona Narodowego Czytania  2021 w Gminie Witonia i podziękowania dla lokalnych twórców ludowych

Dnia 27 września 2021 roku, w poniedziałkowe słoneczne popołudnie na terenie boiska szkolnego przed siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witoni odbyła się lokalna odsłona Narodowego Czytania w Gminie Witonia. Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej była lekturą tegorocznej akcji Narodowego Czytania, która w cały kraju jest objęta honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, a w Gminie Witonia honorowym patronatem objął ją także Wójt Gminy Witonia.

Wśród osób przybyłych na wydarzenie swoją obecnością zaszczycili nas: Wójt Gminy Witonia - Pan Mirosław Włodarczyk, Sekretarz Gminy Witonia - Pani Katarzyna Gonera, Skarbnik Gminy Witonia - Pani Wioletta Baraniak, Zastępca Dyrektora Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej Polski w Witoni - Pani Ilona Jędrzejczak, Proboszcz Parafii p.w. św. Katarzyny w Witoni - Ksiądz Bogdan Skóra.

Słowo wprowadzające do tematu tegorocznej akcji Narodowego Czytania wygłosiły Panie: Magdalena Kluska- Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witoni i Anna Florczyk – Kierownik „Klubu Seniora+" w Witoni.

Dramat Gabrieli Zapolskiej ze świetnie odmalowanymi postaciami to utwór z jednej strony komiczny, zaś z drugiej piętnujący obłudę i zakłamanie. Termin „dulszczyzna" na trwałe wszedł do języka potocznego. Tak więc i podczas witońskiej odsłony Narodowego Czytania było zabawnie i refleksyjnie.

Dzięki zaangażowaniu osób, które przyjęły zaproszenie do czytania - wydarzenie miało formę krótkiej sztuki teatralnej, a w rolę bohaterów dramatu wcielili się:

Anieli Dulskiej – Pani Monika Karasińska - Zastępca Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witoni;

Felicjana Dulskiego – Pan Józef Krysztofiak- Komendant Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Witoni;

Zbyszka Dulskiego – Pan Dariusz Kowalczyk - Przewodniczący Rady Gminy Witonia, Przewodniczący Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Witoni;

Hanki – Pani Anita Konwerska - Pracownik administracyjny Urzędu Gminy w Witoni;

Juliasiewiczowej – Pani Maria Siermińska - Pracownik socjalny Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Witoni;

Tadrachowej -Pani Zofia Wasiak - Klub „Seniora+" w Witoni;

Hesi Dulskiej – Klaudia Florczyk - Dziecięcy Zespół Witonianki;

Meli Dulskiej – Olga Florczyk - Dziecięcy Zespół Witonianki;

Narratora – Anna Stolarczyk – Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Witonia.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania w Gminie Witonia została połączona z podziękowaniami dla lokalnych twórców ludowych, osób amatorsko działających w obszarze lokalnej kultury ludowej, pasjonatów historii ziemi witońskiej i regionu. Wójt Gminy Witonia Pan Mirosław Włodarczyk podziękował za "ogromny i niepowtarzalny wkład do skarbca kultury lokalnej, regionalnej i narodowej, jaki poprzez swoją pasję tworzenia wnoszą lokalni twórcy ludowi i regionaliści". Podziękowania wraz z monografią „Dzieje Witoni i Gminy Witonia (do roku 1939)" osobiście odebrali: Pani Jadwiga Matusiak – rzeźbiarka, córka równie znanej rzeźbiarki ludowej Filomeny Robakowskiej, Pani Stanisława Szenfeld – specjalizująca się w hafcie krzyżykowym, Pani Bożena Sitek – autorka m.in. prac z bibuły i papieru, a także prac szydełkowych, Pan Tomasz Jóźwiak – autor prac wykonywanych techniką „String Art". Nie zabrakło także wspomnień o tych, którzy na trwale zapisali się w historii lokalnej kultury ludowej, a takim był niewątpliwie Ignacy Kamiński (1883-1974) poseł, rzeźbiarz ludowy i bajarz. Podziękowania skierowane do rodziny z rąk Wójta Gminy Witonia odebrała Pani Urszula Cichońska. To ważne, aby przekazywać młodemu pokoleniu zanikające umiejętności i wiedzę o historii regionalnej, bowiem kultura ludowa jest ostoją kultury narodowej, zaś fundamentem lokalnego życia kulturalnego są twórcy ludowi, regionaliści, ludzie z pasją podkreślił w swoim wystąpieniu Wójt Gminy Witonia.

Narodowe Czytanie 2021 już za nami. Utwór Gabrieli Zapolskiej Moralność Pani Dulskiej przypadł do gustu zarówno czytającym, którzy wczuli się w swoje role z pełnym poświęceniem i odegrali je brawurowo, jak i zgromadzonej publiczności, która z zaciekawieniem oglądała występ i nagrodziła go gromkimi brawami. Jednym słowem było wspaniale!

Organizatorzy lokalnej odsłony Narodowego Czytania w Gminie Witonia: Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Witonia, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Witoni i Kierownik „Klubu „Seniora+" w Witoni składają serdeczne podziękowania dla wszystkich biorących w niej udział. Dziękujemy za Państwa obecność. Dziękujemy osobom, które zgodziły się wcielić w rolę bohaterów dramatu i tym wszystkim, którzy pomagali w organizacji naszego wydarzenia.

Za rok, decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, czytamy „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

Źródło: Biblioteka Publiczna Gminy Witonia

Zapraszamy do obejrzenia nagrania i fotogalerii z lokalnej odsłony Narodowego Czytania 2021 w Gminie Witonia